Komentáře

Facebook

Osadní anabáze aktivního občana

Do našeho města se přistěhoval mladý manželský pár. Říkejme jim pán a paní „S“. Paní je na rodičovské dovolené s ročním potomkem, manžel zabezpečuje rodinu po materiální stránce, chodí do zaměstnání, pečuje o dům, je aktivní v politickém životě. Společně odrážejí občasný podiv lidí nad tím, proč se po zkušenostech ze zahraničí, kde léta pobývali a pracovali, tím spíš, že ani jeden z nich nemá kořeny v Orlové, přistěhovali právě k nám? Vždyť v Orlové je nejhorší vzduch z celé republiky! Ani další věci nejsou žádná výhra – máme tu drogy, nevalnou nabídku práce, málo zeleně, špatné dopravní propojení s okolními městy a hlavně, považte – nemáme letní koupaliště! … Mladé manžele zaráží do očí bijící nespokojenost části Orlovanů téměř se vším, s níž se nikde jinde ve světě nesetkali. Zejména když se jim zdá, že v porovnání s jinými městy na tom Orlová není vůbec špatně. Ale nenechají se odradit a koupí domek v okrajové části, v Zimném dole.

Pan S. je zvyklý aktivně se účastnit práce na věcech veřejných, takže jakmile zjistí, že v jeho novém bydlišti pracuje Osadní výbor zastupitelstva města „Zimný důl“, projeví zájem se na jeho činnosti podílet. Osloví tedy předsedu výboru pana Otaševiče prostřednictvím mailu nalezeného na webových stránkách Orlové a nabídne mu část svého volna, svoje znalosti, dovednosti a dobrou vůli podílet se na práci osadního výboru. Na jeho mail však několik týdnů nepřichází odpověď. Zkusí to tedy stejnou cestou ještě jednou a… zase nic! Pan S. se však není zvyklý vzdávat! Zavolá proto na městský úřad a požádá příslušnou paní referentku o pomoc, ve snaze se s předsedou osadního výboru Otaševičem přeci jen spojit. Úřednice přeposílá mail pana S. předsedovi výboru, který konečně odpovídá, zatím jen velmi stroze, a žádá telefonní číslo pana S. s tím, že mu následně zavolá. Pan S. telefonní kontakt obratem posílá, leč… telefon několik týdnů mlčí – opět žádná reakce.

Pan S. se ještě pokouší oslovit se žádostí o pomoc zastupitele, protože osadní výbory jsou ze zákona orgány zastupitelstva a to by v tom byl čert, aby výbor nereagoval na výzvu svého „zřizovatele“ – Zastupitelstva města Orlová! Jeden z jeho členů, zastupitel za opoziční ČSSD Roman Galia, se tedy na nejbližším jednání zastupitelstva ozve a interpeluje předsedu osadního výboru Zimný důl, leč znovu marně!

Na tomto místě by mohl příběh aktivního občana, který je již se svými silami „vnutit“ se do práce osadního výboru v koncích, opravdu skončit. Sám pan S. říká: „…Jako nový občan v této lokalitě jsem projevil zájem se účastnit zasedání výboru a také jsem se chtěl stát členem, chtěl jsem ve svém volném čase věnovat mé znalosti a zkušenosti na zdokonalení místa, kde žiji. Odpovědi a nečinnost pana předsedy mě překvapila a nakonec i odradila se někam vnucovat. Jako občanovi mi přijde škoda „mrhat“ lidmi, kteří chtějí ve svém okolí něco měnit k pozitivnímu … moje snaha stát se členem výboru skončila …“

Definitivní a doslova symbolickou tečnou za celou věcí byla odpověď starosty města na obsáhlý email, v němž mu nedávno pan S. vylíčil svou téměř půlroční snahu účastnit se aktivně dění ve městě a žádal o pomoc a nápravu. Odpověď Miroslava Chlubny zněla :

Dobrý den. Děkuji Vám za informace.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..