Komentáře

Facebook

Najděme k sobě cestu

Blíží se vánoce, kdy mnozí hodnotí svůj dosavadní život, mnohdy se s obavami dívají do budoucnosti a nutno říci, že právem. Většinu občanů nezajímají spory politiků a jsou znechuceni ze současného vývoje, kdy nevěří žádným slibům. Tato situace se, bohužel, nevyhnula ani našemu městu.

Potvrzením tohoto trendu bylo i poslední zastupitelstvo Orlové, které se konalo 7. prosince letošního roku. Hlasovací maraton, který se odehrával, i mnohé diskuzní příspěvky byly spíše o tom, kdo z koho, ale takový přístup není řešením. Všichni, kdo jsou členy zastupitelstva, se objevili na svých místech proto, že zaujali svými programy a slíbili službu svým voličům. Místo toho až příliš často dostávají přednost partikulární zájmy, což je opravdu špatně. Chtěl bych, aby byl zahájen skutečný dialog mezi všemi volebními uskupením s jednoznačným výsledkem, jímž musí být spokojenost orlovských občanů. Většina lidí řeší své, obvykle velice závažné osobní problémy a nezajímají je často plytké slovní přestřelky, které komplikují již tak vážnou situaci.

Orlová za posledních 5 let ukázala jisté zlepšení, ale pořád je to málo. Jako všem i našemu městu chybí peníze, těch však byl vždy nedostatek a každá obec je schopná investovat daleko více, než jí dovoluje rozpočet. Máme před sebou realizaci kanalizace, kterou bychom mohli i odmítnout, protože celé centrum, kde žije drtivá většina obyvatel Orlové, již tuto vymoženost zajištěnou má. Osobně bych ale takové řešení pokládal za diskriminaci občanů žijících v okrajových částech. Likvidace septiků bude výhledově velice finančně náročná a budování dalších úseků kanalizační sítě si bez dotací nedokážu představit.

Rovněž vybudování nového náměstí je nutné. Neznám město obdobné velikosti, které nedisponuje centrem, jenž je vždy symbolem úspěchu města a jeho prosperity. Totéž lze tvrdit o rekonstrukci Domu kultury, kde probíhá mnohamilionová investice, aby tak po letech opět vzniklo důstojné kulturně společenské centrum, které bude opravdu žít.

Byl bych proto rád, abychom sundali stranická trička a věnovali se s plnou intenzitou řešení městských problémů. Pokud to nedokážeme, mnohé projekty vezmou za své. Vše ale najednou nelze realizovat. Proto bych uvítal dohodu napříč politickým spektrem, která by přinesla rozfázování jednotlivých cílů tak, aby nemusela být žádná, pro město důležitá, akce zastavena. Při daném stavu, kdy nemůžeme spoléhat na umístění průmyslových podniků v Orlové, se musí stát jednou z priorit dopravní infrastruktura, která by umožnila stát se satelitním odpočinkovým místem přelidněné Ostravy, neřku-li její součástí.

Budoucnost Orlové je závislá na schopnosti dohody mezi všemi kluby v zastupitelstvu. Ne vše a ne v jednom volebním období lze vytyčené cíle uskutečnit. . Proto je naší povinností pokusit se o vytvoření takového výhledu, aby se po příštích volbách nemusely měnit priority. Nakonec máme z čeho vycházet. Minulé zastupitelstvo všemi hlasy odsouhlasilo Strategický plán, jenž byl opětovně aktualizován. Politika na všech úrovních je umění dohody a ne konfrontace. To bychom si měli všichni uvědomit.

Jaromír Kuča

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..