Komentáře

Facebook

Jak dopadly pro Orlovou krajské a senátní volby?

S měsíčním odstupem a s chladnou hlavou můžeme konstatovat, že pro Orlovou velmi špatně.

Takto dopadly na radnici v Orlové vládnoucí strany a hnutí: 

Nezávislí (Chlubna, Plintová), byť kandidovali společně se silným STANEm, tak zcela propadli, když nedostali ve volbách ani 5%.

„Volím Orlovou“ – jako lokální hnutí samostatně nekandidovalo. Kubalová jediná našla odvahu  kandidovat, a to na kandidátce Nezávislých a STAN – bez úspěchu (zajímavostí je, že na kandidátce uvedla, že je bez pol. příslušnosti, ačkoli již cca 10 let je pol. Příslušnicí „VO“).

KSČM – velký neúspěch, na kraj se dostali, ale zůstává nadále na kraji v opozici.

SPD – v opozici, byť ve volbách dopadla úspěšně, je to strana bez koaličního potenciálu. 

Za SPD byl zvolen na kraj jako jediný Orlovák Miczka a nadále zůstává krajským zastupitelem. V roce 2016 byl zvolen za Zemanovce, nyní za SPD (kuriózní obhajoba mandátu). SPD v Orlové po svém zrušení ( Owczarczy, Elíz- nyní v dresu Trikolóry) znovu obnovilo činnost tentokrát pod vedením Miczky. Bez zajímavosti není, že v SPD je i Stuchlík, který ještě nedávno byl v Orlové lídrem buňky hnutí Změna pro lidi a v koalici Nezávislí a Změna pro lidi. 

Všechny strany a hnutí, které v Orlové byly z vedení města  v roce 2018 vyšachovány a jsou tedy v Orlové dnes jen v opozici, naproti tomu v krajských volbách uspěly, a to výrazně:

ANO – suverénní vítěz voleb (Orlováci brzy zapomněli, kdo jim vzal nemocnici, zvolen byl i Gebauer)  

ODS –  velký úspěch – člen vládnoucí koalice na kraji

ČSSD – velký úspěch –  člen vládnoucí koalice na kraji (procenta nic moc, ale v minulém období jen v opozici, teď lídr Kajnar má místo náměstka hejtmana). 

V krajských volbách uspělo i KDU-ČSL, které zůstává členem vládnoucí koalice a dále Piráti, kteří budou na kraji nejsilnější opoziční stranou. Tyto dvě strany jsou (aspoň zatím, když zejména u Pirátů očekáváme velké ambice) na okraji orlovského politického dění.

Vedení města tedy nadále nebude mít na kraji žádné slovo a dveře na kraji budou pro ně nadále zavřené. A to je pro Orlovou obrovské minus.  Zvláště pak za situace ( a to se v Orlové moc neví), kdy nynější v Orlové vládnoucí koalice s opozicí téměř vůbec nekomunikuje. Kupí pak chybu na chybu a město přišlo jen za dva roky jejich vlády o milióny, možná i desetimilióny, korun.  Přitom právě zástupci orlovské opozice- ANO, ODS a ČSSD mají na kraji dobré (a to i osobní) vztahy a bez těch to bohužel prostě nejde.  Prakticky totéž co o „pákách“  na kraj platí i na vládu a parlament – vládnoucí koalice prakticky nula na rozdíl od stran a hnutí opozice.  Orlovské vedení je dnes vlastní vinou  v úplné izolaci a připomíná takovou osamocenou nikoho nezajímající bárku na rozbouřeném moři. Jak k tomu Orlováci přijdou ? Orlovou tak čekají ještě dva krušné roky, když komunální volby budou až v roce 2022.  

Senátní volby dopadly podle očekávání, když si to mezi sebou rozdali Feber (ANO, konečný vítěz) se Sušilem (ČSSD). Šanci ohrozit je měl ještě kandidát Pirátů. Ostatní kandidáti, včetně Chlubny, který si v rámci možností vedl dobře, byli fakticky jen do počtu.   

A nakonec nelze neuvést, že v účasti u voleb dopadla Orlová bohužel již tradičně opět jako jedna z nejhorších.

Pokud Orlováci budou nadále rezignovat na věci veřejné, bude jim jedno, kdo o nich, s jejich penězi a jejich jménem bude o nich rozhodovat, nebude je zajímat, jakým amatérským způsobem je město vedeno, bude Orlová bohužel dále tam, kde již potřetí za sebou dle celostátního hodnocení Obce v datech je, tj. na posledním 206. místě jako nejhorší místo k žití v ČR.  

Věřme, že bude lépe, Orlová na to má potenciál, ale zřejmě si na to budeme muset počkat ještě nejméně zmíněné dva roky!

Orlovská ČSSD vždy na straně orlovských občanů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..