Komentáře

Facebook

Zpráva z mimořádného zastupitelstva města Orlová.

Mimořádné jednání ZMO proběhlo dne 18.7.2019. Na programu jednání byly dva body :

1) Komunální odpad – byl definitivně schválen vstup Města Orlová do Spolku pro nakládání s komunálním odpadem z.s., v němž hlavní roli hraje město Havířov, v čele s primátorem Bělicou.

Týmž Bělicou, který jako krajský šéf hnutí ANO nese odpovědnost za likvidaci naší orlovské nemocnice. Kupodivu tentokrát má plnou důvěru vedení našeho města. Že by tentokrát svou práci vedl ku prospěchu našeho města, nebo je to další past na Orlovou a s odpadovým hospodářstvím to dopadne podobně jako s naší nemocnicí ? Havířovská nemocnice na tzv. optimalizaci nemocnic samozřejmě vydělala.

Dalšími členy spolku jsou již jen Město Rychvald, Technické služby Havířov a naše SMO. Město Havířov je přímý akcionář nově vznikající společnosti a jeho TS jsou členem spolku. Město Orlová a jeho SMO jsou oba jen členy spolku, proč ten rozdíl ? A tak bychom mohli pokračovat.

Toto velmi kontroverzní rozhodnutí bylo přijato k našemu velkému a nemilému překvapení bez řádně připravených materiálů, unáhleně, předčasně, bez projednání možných alternativních řešení, které mohly Orlové přinést úspory v řádu miliónů korun, resp. každému Orlovákovi mohly ušetřit v peněžence v řádu tisíce korun. Např. dlouhodobě byl připravován projekt likvidace odpadu s ČEZ Dětmarovice, která, jak je známo, je dodavatelem tepla pro naše město. Další spolupráce, smlouva o likvidaci odpadů měla mít synergický efekt, který kromě jiného se reálně mohl projevit i na ceně tepla pro domácnosti Orlováků. Bohužel vedení města se nezabývalo otázkou, proč do spolku nevstoupili naši sousedé či jiné blízké obce – Karviná, Bohumín, Český Těšín, Petřvald, Dětmarovice, Dolní Lutyně, Petrovice, Doubrava a desítky dalších. Město na svých stránkách vstup do spolku vychvaluje. Proč tedy jmenovaná ostatní města do spolku nevstoupila?

Zatím město chybovalo ve svých rozhodnutích (např. schodiště, hasičský vůz aj.) v řádech statisíců, či desetitisíců korun. V daném případě se jedná o prvou velmi kontroverzní a velkou investici v řádu desítek miliónů korun. Že si vedení města s pochybami o efektivnosti investice nedělá velkou hlavu svědčí např. diskusní příspěvek p. Petra Koláčka. Přitom se jedná o investici, která se týká díky povinnosti hradit poplatek za komunální odpad, peněženky každého Orlováka. Za pozornost stojí, že rozhodnutí bylo přijato většinou jednoho hlasu. A to hlasu „přeběhlíka“ z opozice za hnutí Ano p. Klimszi. Proč tak učinil je věcí hnutí ANO.

2) Smluvní pokuta pro „zhotovitele“ náměstí (týká se jen jednoho dílčího porušení smlouvy a ne pokuty za nevybudování náměstí) – v daném případě se rozhodovalo o schválení dohody, v níž město Orlová promíjí „zhotoviteli“ (v uvozovkách proto, že fakticky nebylo zhotoveno NIC, kromě díry) celých 50% z původně vyúčtované smluvní pokuty za porušení smlouvy o dílo sjednané mezi městem a zhotovitelem (KR + Stamont), a to částky Kč 37.500,-. V porovnání s výše uvedeným rozhodnutím v oblasti odpadů se tedy o „nic moc“ nejedná. Alespoň z pohledu těch Orlováků, pro které částka Kč 37.500,- nic neznamená, podobně jako tomu zřejmě je z pohledu vedení našeho města. Dle našeho názoru však i částka Kč 37.500,- se jen tak promíjet neměla a naopak se tyto peníze měly využít ke prospěchu města, např. pro činnost našich dětí v Domě dětí v Orlové, pro domov Vesna aj. Dle našeho názoru Orlová nemá na rozhazování, na plýtvání s penězi. Principiálně se jedná o naprosto špatné rozhodnutí města. Město Orlová mělo právo na úhradu smluvní pokuty v plné výši a bylo povinno ji vymáhat.

Za zmínku stojí, že právní odbor města se věcnou stránkou, tj. zda byla, či nebyla smluvní pokuta vyúčtována po právu, nezabýval. Je neuvěřitelné, že vedení města názor právního odboru nevyžaduje a rozhoduje na základě laického posouzení neprávníků z odboru investic. K čemu je právní odbor na úřadu? Co dělá tajemník úřadu, který samozřejmě má řídit a nese odpovědnost za činnost jak právního, tak i investičního odboru?

Orlovská ČSSD vždy na straně orlovských občanů !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..