Komentáře

Facebook

V Orlové zřízena ghetta!

Vedení města vydalo opatření obecné povahy, kterým se v Orlové zřizuje hned pět sociálně vyloučených oblastí, tj. ghett, v nichž nebudou poskytovány Orlovákům soc. dávky – doplatky na bydlení. Sociálně vyloučenou oblastí, ghettem se laicky řečeno rozumí oblast, v níž je nadměrně páchána trestná činnost, přestupky, požívá se nadprůměrně alkohol a drogy atd., tedy oblast, v níž prostě není bezpečno, a zvláště ne pak pro děti.

K těmto oblastem dle stávající koalice ve vedení města patří zejména 5. etapa, Masarykova ulice, ulice Ke Studánce, Orlová – Poruba a dalšíMěsto bylo rozděleno na tzv. slušné oblasti a na ty ostatní – ghetta. Každý se může podívat, zda je obyvatelem ghetta, či ne (zde). Aby nedošlo k omylu, my nejsme principiálně proti zavedení tzv. bezdoplatkových zón. Tyto však mají být v souladu se zákonem zavedeny cíleně na konkrétní problematická místa, zejména ubytovny. Nikoliv plošně! Rozhodnutí o zřízení tzv. bezdoplatkových zón, ghett je ze strany radnice vždy krajním, mimořádným řešením sociálně patologických jevů, kdy standardní řešení neúnosné sociální situace v konkrétním místě selhaly a nejsou možná.

Opět se musíme v nadepsané souvislosti ptát, proč vládnoucí koalice zrušila K-centrum, pilíř prevence a boje proti drogám v Orlové? Jak toto neodpovědné rozhodnutí zapadá do řešení sociálněpatologických jevů ?

Zdůrazňujeme, aby nevznikla nějaká panika, že zrušení doplatků na bydlení se netýká těch Orlováků, kteří již v Orlové v dané lokalitě – nově v ghettu, již žijí. Rozhodnutí se ale týká Orlováků, kteří se stěhují v rámci města a týká se nově příchozích lidí odjinud do výše uvedených sociálně vyloučených oblastí – ghett. V praxi rozhodnutí znamená, že tito lidé nedosáhnou na soc.dávku – doplatek na bydlení. Tímto budou za prvé „neprávem“ postiženy desítky slušných, ale bohužel sociálně slabších spoluobčanů, zejména matky s dětmi, invalidé, důchodci, kteří na tuto soc. dávku např. v případě snahy o výměnu bytu za menší (např. ovdovělí důchodci, ženy-samoživitelky po rozvodu apod.), rozhodnutím města nebudou mít právo. Druhou postiženou kategorií osob, kvůli které se cit. opatření zavádí, by měly být tzv. nepřizpůsobivé osoby, které by se do Orlové chtěly přistěhovat a doplatky na bydlení zneužívat. Volné byty v Orlové však již nejsou. V praxi zřízení ghett ale též znamená další zhoršení renomé Orlové, zhoršení „ratingu“ Orlové pro účely podnikání a investic, snížení cen nemovitostí aj. a tím postihne stovky dalších slušných Orlováků.

Diskuze Orlováků ke vzniku ghett překvapivě nebyla připuštěna. Prostě o nás bez nás.

Téma nebylo projednáno ani na zastupitelstvu města. Možná, že by Orlováci návrh vedení města podpořili, ale možná taky ne. Jedná se o velmi kontroverzní rozhodnutí.

My považujeme navrhované opatření za špatné, které ve svých důsledcích poškozuje Orlovou a Orlováky. Navíc cit. opatření nebylo vydáno v souladu se zákonem.

Uvědomují si vůbec představitelé vládnoucích Nezávislých, KSČM, Změny, Volím Orlovou a býv. SPD, co vlastně způsobili? Bohužel zřízením ghett v podstatné části našeho města vedení města jen fakticky odsouhlasilo popírané hodnocení „Obce v datech“, že Orlová patří na poslední 206. místo. Pro zajímavost zmiňujeme nejznámější ghetto v ČR – Chánov v Mostu („Dycky Most“), a jedno z nejdrsnějších ghett ve střední Evropě Luník IX v KošicichJe opravdu Orlová taky taková?

Orlovská ČSSD vždy na straně orlovských občanů !  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..