Komentáře

Facebook

Slovo starosty ze dne 24.5. a co na to občan ?

Na webových stránkách města Orlová muselo zaujmout kuriózní načasování „Slova starosty“ Města Orlové na den 24.5.2020. K tomuto datu dle starosty Chlubny je údajně koronavir na ústupu. V ČR ano, ale to rozhodně neplatí o Orlové, resp. o Karvinsku jako celku. Dne 24.5.2020 aktuálně hrozilo, že Karvinsko se dokonce stane uzavřenou oblastí (jako dříve např. Litovel) z důvodu dramatického nárůstu počtu nakažených osob, např. v naší Orlové za poslední tři dny o více jak dvojnásobek. Pro Orlovou a okolí právě teď nebezpečí koronaviru vrcholí a ne naopak.

Nás však zaujalo hlavně „bezpohlavní“ hodnocení ekonomické situace Orlové. Běžný čtenář by po přečtení „Slova starosty“ skoro nabyl dojem, že ekonomická situace Orlové je snad lepší než před koronavirovou krizí. Článek obsahuje sliby jakýchsi investic, neobsahuje ale žádná ekonomická data, snad s výjimkou nesrozumitelného sdělení, citujeme: Rozpočet města byl připraven s nižším příjmem, než byla predikce ministerstva financí. Jen díky tomu má město možnou úsporu kolem 50 milionů korun.“

Zde by se slušelo uvést, že např. jen stavba našeho náměstí vyjde Orlovou, rozuměj občany Orlové, díky chybám odpovědných, o nejméně 60 mil. korun dráže, tj. více jak dvakrát tolik, než se původně předpokládalo. O tom město mlčí.

V článku se neuvádí, jaký výpadek způsobila Orlové korona krize v příjmech. Chybí údaj, jaké částky město, včetně SMO, v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními vynaložilo. V jiných městech již to mají spočítáno. Orlová měla ušetřit na kulturních a sportovních akcích, které se nekonaly. Bohužel opět chybí údaj, o jakou částku se jedná. V článku se pak jaksi jen tak na okraj dozvídají Orlováci vskutku šokující zprávu, že Menší investiční projekty rozložíme do více let. Realizovat se budou, ale v delším časovém horizontu. Zde se bavíme o rekonstrukcích cest, chodníků atd.“, tedy se bude výrazně šetřit na opravách cest a chodníků. Chceme vědět, kolik město na této položce che ušetřit. Právě zajištění kvalitních cest a chodníků pro občany Orlové patří ke stěžejním povinnostem města. Víme skoro všichni z vlastní zkušenosti, v jak špatném stavu jsou cesty a chodníky ve městě.

Vyzýváme tedy vedení města, aby neprodleně sdělilo Orlovákům, jaká je aktuální finanční situace města – jaká je výše propadu příjmů rozpočtu a v jakých položkách, kolik stála protikoronavirová opatření, a naopak, jaké dílčí úspory např. z důvodu nekonání kult. a sport. akcí město dosáhlo. Tedy, jaké škrty v rozpočtu budou udělány, např. chceme vědět nový plán oprav cest a chodníků ve městě, resp. které opravy kterých cest a chodníků se odkládají na někdy snad, o kolik se sníží výdaje na tyto opravy v letošním roce atd.

1 komentář u Slovo starosty ze dne 24.5. a co na to občan ?

  • Dagmar Horváthová napsal:

    Co si myslí občan, když se dívá na demonstrační foto, pěkné…a nyní zavřeme oči a představme si obrázek z druhé strany MÚ……v článku ani slovo o tom, kdy ten pohled z opačné strany úřadu bude stejně příjemný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..