Komentáře

Facebook

Problémy přicházejí

Vstoupili jsme do nového roku, který pro většinu z nás nebude bez potíží , ani nezavdá mnoho důvodů k přílišnému optimismu. Většina polistopadových vlád jakoby zapomněly, že šetrnost není lakotou, ale principem k zajištěné budoucnosti. Obdobně se ale chovala přinejmenším celá Evropa. Nyní přichází období , kdy přijdou tvrdá úsporná opatření, která se nám nebudou líbit, ale jiné cesty zkrátka není. Kromě voleb moc toho neovlivníme, ale můžeme se podílet na tvorbě svého nejbližšího okolí.

Proto bychom se měli zaměřit na místo, kde žijeme a podpořit všechny iniciativy, které přispějí ke zklidnění života v našem městě. Především jde o naši bezpečnost a obranu před majetkovou trestnou činností. Poslední dokument, který byl k této problematice přijat na zastupitelstvu 1.8.2008 po názvem Koncepce prevence kriminality ve městě Orlová na období 2009 – 2011, skončil. Nejedná se o první pokus, prevencí kriminality se v našem městě zabýváme již od r. 1997. Ve zmíněném dokumentu je provedena důkladná analýza stávající situace s poukazem na stoupající majetkovou kriminalitu i na jinou trestnou činnost. Nejhůř na tom je všech 5 etap v Lutyni a Orlová-Poruba.

Není se co divit, své sehrává hustá sídlištní zástavba, která skýtá dostatečnou anonymitu, zvýšený počet sociálně vyloučených i nedostatek pracovních příležitostí. Rovněž trestná činnost mládeže překračovala republikový průměr. Zvýšil se i nárůst sociálně-patologických jevů, s nimiž je nutné neustále bojovat a hlavně se musíme zbavit lhostejnosti a říkat si „nás se to netýká.“

V závěru jmenovaného dokumentu jeho autoři píší: „Bylo by absurdní doufat, že dojde k úplnému vymizení kriminality a sociálně patologických jevů, přesto je možné vhodně nastavenými preventivními mechanismy podstatným způsoben snížit, či ovlivnit jejich další vývoj ve prospěch zvýšené bezpečnosti a kvality života obyvatel našeho města.“

Uvítal bych proto, kdyby sledované období (2009 – 2011) bylo co nejdříve vyhodnoceno a naši občané by byli prostřednictvím Orlovských novin seznámeni, jak byl uvedený záměr naplněn a zda-li se skutečně podařilo dosáhnout významných výsledků. Nejde mi pouze o výčet přeběhlých akcí, ale především o srovnání vývoje trestné činnosti loňského roku s r. 2008.

Jaromír Kuča

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..